Atopický ekzém (Atopická dermatitida)

Péče o pokožku

Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce Zdroj: www.dermanet.cz

Naučte se správnému škrábání – kůži třete bříšky prstů nebo jemně štípejte kůži. Nehty udržujte v čistotě, ostříhejte je nakrátko.

Používejte vhodné dermatologické mycí prostředky, které neobsahují mýdlo.

Používejte koupelové oleje.

Pokožku jemně vysušte.

Pokožku promažte speciálními krémy (doporučuje se po koupeli nejlépe do tří minut, z toho důvodu, že do této doby kůže absorbuje nejvíce promazávadla).

Pokud se zpotíte, zbavte pokožku co nejdříve potu.

Každou novou kosmetiku vyzkoušejte nejprve na ruce – zjistíte reakci kůže. Pokud se domníváte, že vaše pokožka je citlivá na nějaký kosmetický přípravek, naneste jej malé množství na ruku a místo obvažte. Objeví-li se během 48 hodin červená svědící vyrážka, přípravek pro vás není vhodný a tudíž ho nepoužívejte.

Používejte vhodnou dekorativní kosmetiku (nejlépe pro citlivou pokožku).

V létě používejte opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

V zimě (ve studeném, větrném počasí), chraňte pokožku hlavy (obličej, rty, uši) speciálními krémy.

Při práci s dráždily nebo při práci na zahradě používejte ochranné rukavice nejlépe s bavlněnou vložkou. Pokud je u vás zjištěna alergie na latex, využijte bezlatexové rukavice. Na trhu jsou dostupné čistící a prací prostředky vhodné pro senzitivní pokožku.

Neškrábejte se nehty – vzniká riziko kožní infekce. Čím více se budete škrábat, tím více se stav nemoci bude zhoršovat a kůže vás bude více svědit.

Nepoužívejte příliš teplou vodu, může vyvolat nebo zhoršit svědění.

Nekoupejte se, nebo se nesprchujte příliš dlouho a často, aby se pokožka zbytečně nevysušovala.

Nepoužívejte klasická mýdla nebo sprchové gely, které jsou velmi dráždivé a zcela nevhodné.

Nepřidávejte do vody pěnu do koupele.

Nepoužívejte parfemovanou kosmetiku (může pokožku podráždit), chemické barvy na vlasy.

Nedoporučuje se dlouhé koupání v bazénech, kde je chlorovaná voda.

Nedrhněte pokožku žínkou a  netřete ji ručníkem.

Nepoužívejte látky, které by pokožku dráždily (čistící a prací prostředky).

Oblečení a jeho údržba, obuv

Oblékejte se do speciálních oděvů vyrobených pro ekzematickou, alergickou a suchou pokožku (materiály: speciálně upravené textilie, BIO bavlna). Speciální funkční textilie minimalizují pocit svědění, pokožku hojí, chrání ji před bakteriemi. Jsou vyrobeny tak, aby kůže nebyla drážděna švy.

U postižené pokožky – lokty, kolena, můžete využít speciální funkční návleky.

Na noc používejte funkční rukavice, popřípadě overaly, pyžama, jejichž součástí jsou rukavice, zamezíte možnost škrábání.

U dětí je nezbytnou součástí oblékání čepice vyrobená ze speciálních funkčních materiálů nebo BIO bavlny.

Noste ponožky ze speciálních materiálů, které mají antibakteriální účinky.

Používejte jemné hypoalergenní prací prostředky, na závěr prádlo vždy důkladně vymáchejte.

Noste boty z kůže nebo z přírodních materiálů.

Nenoste oblečení a spodní prádlo ze syntetické tkaniny (jsou málo prodyšné, mohou uvolňovat chemikálie, barviva), taktéž materiály jako je vlna a kožešiny jsou nevhodné mechanicky dráždí pokožku, nevhodné k nošení je i hedvábí (tento materiál není prodyšný).

Nenoste oblečení, které má hrubé švy.

Nenoste příliš přiléhavé oblečení.

Nepoužívejte běžné prací prostředky a aviváže, mohou způsobit podráždění pokožky.

Nenoste ponožky ze syntetických materiálů.

Nenoste obuv ze syntetických materiálů, nebo gumové holínky.

Ostatní rady a doporučení

Alergeny

Chcete-li v domácnosti chovat nějaké zvířátko zvolte  např. bezsrstou kočku, želvu, rybičky (nemají srst ani peří).

Do bytu, kde pobývá atopik se doporučuje pořídit si plovoucí podlahu, linoleum namísto koberců. Pravidelně podlahu navlhko stírejte nebo vysávejte (i pod postelí, pod skříňkami), ovšem pozor na vysavač, který používáte. Sežeňte si vysavač, který díky speciálnímu filtru dokáže zachytit i ty nejmenší částečky.

Pravidelně prach stírejte ze všeho nábytku, obrázků, žaluzií, světel. Nezapomeňte na rostliny, i zde se prach usazuje.

Pravidelně perte bytové textilie (záclony, závěsy, dekorační ubrusy, polštáře apod.) – pokud bytové textilie mít nemusíte, vyhněte se jim úplně.

Velkou pozornost věnujte dětskému pokoji. Hračky a oblečení ukládejte do skříní, šuplíků, uzavíratelných boxů tak,aby se na ně neprášilo.

Zvýšenou péči věnujte postelím, neboť polštáře, přikrývky a matrace jsou rájem pro roztoče. Klasické lůžkoviny (polštáře, přikrývky, ale i povlečení) vyměňte za speciálně upravené, které chrání proti roztočům. Postel můžete přikrýt protiroztočovým povlakem. Povlečení na postel perte při teplotě 60 °C. Pokud máte v domácnosti čalouněný nábytek, je dobré ho ošetřit speciální prostředkem proti roztočům.

Při úklidu používejte na plísně dezinfekční, protiplísňové přípravky. Volně položené plesnivé jídlo ihned vyhoďte. Zlikvidujte jídlo, které je byť jen částečně nakaženo plísní. Často větrejte.  Udržujte vlhkost vzduchu 50-60% a teplotu v místnosti 20-22 °C.

I když se pylu v pylové sezóně úplně nevyhnete, je třeba respektovat několik zásad a to především často uklízet v domácnosti, protože pyl se vzduchem dostane i dovnitř do bytu, domu, kanceláře. Když přijdete z venku domů, převlékněte se do čistého oblečení. Původní oblečení vyperte. Každý den se vysprchujte i vlasy. Na okna můžete použít okenní sítě proti pylu. Taktéž je možné zakoupit čističku vzduchu.

Nechovejte domácí zvířata, která mají srst (psy, kočky, morčata, křečky, králíky, ptáky apod.). Tito domácí mazlíčci mohou způsobovat alergické reakce, zejména u malých dětí.

Nebezpečí se nachází i v podobě prachu v domácnosti. Nejčastějším alergenem jsou roztoči. Ti se nachází zejména v kobercích, záclonách, křeslech, matracích, lůžkovinách v plyšových hračkách (nedávejte plyšové hračky dítěti na noc do postele!). Alergii způsobuje trus roztočů. U atopiků vyvolávají škrábání, astma nebo sennou rýmu.

Nebezpečné pro atopiky jsou i plísně, které se nachází v bytě a to zejména v koupelně, kuchyni, v květináčích, na okenních parapetech. Plísně jsou houby, jejichž výtrusy mohou způsobovat kašel, astma, bolest hlavy apod. Plísně postihují též kůži a mohou osídlovat i samotný organismus člověka.

Nepobývejte v přírodě v období pylové sezóny. Nesušte prádlo venku. Vyvarujte se i častému větrání.

Nejen inhalační, ale i potravinové alergeny mohou způsobovat atopikům problémy. Doporučuje se z jídelníčku vynechat potraviny, na které je atopik prokazatelně alergický. Kromě toho mohou ke zhoršení ekzému přispět i potraviny s dráždivými účinky. Potraviny, které mohou zhoršit atopický ekzém jsou vejce, mléko, mléčné výrobky (jen při zjištěné alergii na kravské mléko), citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, fíky, datle, bobulovité ovoce (rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny, výjimkou jsou borůvky), ořechy, mandle, pistácie, slunečnicová a dýňová semínka, rafinovaný i přírodní cukr, sladkosti, med, čokoláda, javorový sirup, rajčata, celer, paprika, ředkev, křen, luštěniny, kyselé zelí, řeřicha, bazalka, exotické koření – vanilka, skořice, kari, muškátový oříšek apod., ryby, měkkýši, vepřové maso, plísňové sýry, konzervované potraviny, ocet, houby.

Ostatní

V zásadě není potřeba držet žádnou potravinovou dietu. Pokud by bylo podezření, že po požití některé potraviny se stav nemoci zhoršuje, je třeba toto jídlo z jídelníčku vynechat. Obraťte se na lékaře odborníka - alergologa, který se specializuje na potravinové alergie.

Doporučují se doplňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a vyrovnávat se s alergeny. U kojenců je nejlepší potravou mateřské mléko. V případě, že matka nemůže kojit, tak se doporučují hypoalergenní kojenecká mléka.

Snažte se vyvarovat stresu, naučte se relaxovat.

Zdroj: Ekzémy (originál: Eczema), Sheena Meredith: /z anglického překladu přeložila Michaela Prokopová/, Praha: Pragma,c2002, ISBN:80-7205-633-6