Lupénka (Psoriáza)

Lupénka (Psoriáza) se řadí do skupiny civilizačních chorob. Jedná se o geneticky podmíněné a imunitně zprostředkované chronické onemocnění kůže. V poslední době zaznamenává tato nemoc významný vzestup výskytu (nemocí trpí 2-3% evropské populace), zejména pod tlakem environmentální zátěže na organizmus. Je jedním z nejčastějších důvodů vyhledání dermatologa. Vyskytuje se o něco častěji u žen, avšak postihuje všechny věkové kategorie, rasy a etnicity. Lupénka může propuknout v kterémkoliv věku, u dětí do 10ti let je ovšem vzácná. Nejčastěji ji pozorujeme u lidí ve věku 15 až 40 let. Psoriáza se vyznačuje ostře ohraničenými červenavými ložisky se stříbřitě bílým šupinatěním kůže. Ložiska se mohou překrývat a splývat v rozsáhlé mapovité postižení. Nejčastěji postiženými oblastmi kůže jsou lokty, kolena a skalp, dále v četnosti následované nehtovou oblastí, prsty, ruce, nohy a trup. Postižení se však může projevit na jakékoliv části těla.

Autor textu: Mudr. Jan Latta

Rozeznáváme několik typů lupénky:

Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce Zdroj: www.dermanet.cz

Chronická (ložisková) lupénka je nejčastější typ lupénky, objevuje se nad lokty, nad koleny, na trupu, v křížové krajině, na dlaních a ploskách, ve kštici, nebo v místech kožních záhybů, na genitálu a na nehtech.

Akutní lupénka se obvykle vyskytuje u dětí a mladých osob do 30 let a vyznačuje se velmi svědivými skvrnami na trupu končetinách i na hlavě, které splývají a mohou vést i k zarudnutí celého povrchu těla.

Pustulózní lupénka je vzácný typ lupénky projevující se drobnými neštovičkami na dlaních a ploskách nebo na celém povrchu těla.

Psoriatická artritida je zánět, který postihuje klouby rukou a nohou, úpony šlach, klouby krční a bederní páteře a kyčlí.

Které faktory mohou přispět k rozvoji nebo ke zhoršení stavu nemoci?

 • Klima - studené, suché počasí projevy zhoršuje. Horké slunečné a vlhké počasí může naopak zlepšit příznaky.
 • Poškození kůže - poranění na kůži může způsobit zhoršení lupénky kdekoliv na těle, včetně místa poranění.
 • Poškození kůže nadměrným opalováním.
 • Stres a úzkost - stres a úzkost můžou projevy psoriázy zhoršit.
 • Infekce jakéhokoliv systému je také faktorem podmiňujícím zhoršení, zvláště u dětí.
 • Léky - některé léky, jako např. léky proti bolesti, beta-blokátory a ACE inhibitory na arytmii a vysoký krevní tlak anebo lithium můžou symptomy zhoršit.
 • I když vliv stravy na příznaky nebyl nikdy prokázán, hodně pacientů tuto souvislost u sebe vypozorovala. Vzplanutí onemocnění uvádějí po alkoholových excesech, nebo sladkém jídle.
 • Nadměrná konzumace alkoholu, kouření.
 • Obezita.

Kdy vyhledat kožního lékaře?

 • Jestliže se vám na kůži vytvoří hnisavé puchýře, nebo máte kůži na celém těle červenou a šupinatou (musí se zahájit okamžitá léčba!)
 • V případě, že se vám stav domácí léčbou nelepší.

Léčba lupénky

Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce Zdroj: www.dermanet.cz

Všechny nemocné pacienty lupénkou musí vyšetřit kožní lékař. Ten stanoví diagnózu a doporučí praktickému lékaři léčebný postup. Pacienti, u kterých lupénka přesahuje 5 % tělesného povrchu, patří výhradně do rukou dermatologa. U pacientů je nutné zjistit spouštěcí faktory a odstranit je.

Místní léčba je základem v péči o pacienty s lupénkou. Zahrnuje promazávání kůže (emoliencia) a léčebné koupele, dále kožní lékař předepisuje léky, které tlumí zánět a normalizují poruchu rohovění kůže (tzv. antipsoriatika). Jsou to hlavně vitamin D, vitamin A, dehet. Při zahájení léčby se tyto léky kombinují obvykle s hormonálními léky (kortikosteroidy). Alternativou místních léků je přírodní léčebná kosmetika.

Celková léčba je vyhrazena pro těžké formy lupénky. Využívají se jednak klasické léky – cyklosporin A, retinoidy (deriváty vitaminu A) a methotrexát nebo tzv. biologika (adalimumab, etanercept, infliximab, ustekinumab), pokud předchozí léčba selhala nebo ji nelze použít z jiných důvodů.

Fototerapie využívá ultrafialové (UV) světlo. Někdy se léčba světlem kombinuje s podáváním léčiv zcitlivujících kůži k záření. Fototerapie UV zářiči se aplikuje optimálně přímo na kožní projevy, nikoli na zdravou kůži. Provádějí ji kožní lékaři ve zdravotnických zařízeních přístroji k tomu schválenými (nejedná se o solária).

Lázeňská léčba lupénky je možná v lázních nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Přírodní léčba lupénky

Zdroj: Ekzémy (originál: Eczema), Sheena Meredith: /z anglického překladu přeložila Michaela Prokopová/, Praha: Pragma,c2002, ISBN:80-7205-633-6

V některých případech se může stát, že lupénka nelze vyléčit ani pomocí těch nejsilnějších léků, které klasická medicína nabízí. V takové situaci mají pacienti možnost využít přírodní léčitelství. Mnoho lidí se obrací k přírodě proto, že se chtějí vyhnout právě užívání silných léků. Existuje celá řada terapií, které mohou při léčbě lupénky pomoci.

Jsou to především:

 • Akupunktura
 • Aromatická terapie
 • Akupresura
 • Autosugesce
 • Klinická ekologie
 • Homeopatie
 • Masáže
 • Nutriční medicína

V přírodním léčitelství existují různé techniky, které jsou založeny na různých přístupech. Pro výběr léčby je důležité i vnitřní prostředí člověka – tzn. jeho osobnost, reakce, emoce a dle těchto vlivů vybrat způsob léčby. Je třeba však podotknout, že u dvou lidí se stejnými příznaky nemusí zabrat stejný způsob léčby.