Akné (acne vulgaris)

Akné (acne vulgaris) je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Až 85% lidí se setká během svého života s tímto problémem. Jedná se o onemocnění, které je způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz. Nejedná se o infekční onemocnění. Nejčastěji se projeví právě na místech s větší přítomností mazových žlázek především v oblasti obličeje (čelo, nos, tváře), šíje, horní části zad a trupu. Příčinou vzniku akné bývá nadměrná produkce kožního mazu, zvýšené rohovění v oblastí vývodů mazových žláz, působení bakterií a kvasinek, genetické predispozice, některé druhy léčiv. Nejvíce se akné projevuje v období dospívání (od 14ti do 19ti let) a to díky zvýšené hladině hormonu testosteronu. V této etapě života se s projevy akné setká více než dvě třetiny lidí. Nejtěžší formy akné se vyskytují spíše u dospívajících mužů, než u žen. Ve většině případů akné vymizí kolem 20. roku věku, výjimečně u žen může přetrvávat do 30. roku věku.

Mezi typické projevy akné patří „seborrhea“ - zvýšená tvorba mazu. Kůže se pak jeví jako šupinatá a zarudlá. Pokud se ucpe žlázový vývod, vzniká komedon a následně papula, která se po prasknutí mění ve vřídek. Termín komedon je odvozen z latinského slova popisujícího jeho vzhled jako červovitý pupínek. Rozlišují se dva druhy kamedonů – otevřené (černé) a uzavřené (bílé). U otevřených (černých) kamedonů je ústí vlasového míšku široce otevřeno a vyplněno zčernalým čepem vytvořeným z mazu. Zatímco u otevřených bílých kamedonů je vyústění vlasového míšku téměř mikroskopické. Dochází k snadnému ucpávání a nahromaděný maz bělavě vyklenuje na povrchu v rozšířené horní části vlasového míšku.

V komedonu se pomnožují jinak běžně se vyskytující a nepatogenní bakterie rodu propionibacterium, které způsobují zánětlivé změny. Postupně se formuje pustula, která se po prasknutí otevírá a vzniká vřídek. Papula je ohraničená vyvýšenina na kůži, kruhového tvaru s průměrem do jednoho centimetru, kterou bychom nejlépe popsali termínem vyrážka. Zde se pak můžou dostat více agresivní bakteriální kmeny, které celý zánět rozšíří do hlubšího podkoží a může se formovat jizva. Formace jizvy nastává vlivem probíhajícího zánětu a nadměrného hromadění kolagenu s dalšími zánětlivými faktory v postižené kůži.

Rozeznáváme několik typů akné:

Akné komedonové je charakteristické vznikem zánětu mazových žláz. Na kůží se vyskytují bílé vřídky a černé tečky.

Akné papulo-pustolozní projevuje se výskytem většího množství zánětu (bílé vřídky, zarudlé pupínky).

Akné konglobované řadí se mezi nejzávažnější formy akné, které se projevuje abscesy s hnisem, zánětlivými místy, zanechává výrazné jizvy.

Mezi zvláštní formy akné patří:

Acne fulminans jedná se o závažnou formu konglobovaného akné doprovázené horečkou a bolestí kloubů.

Acne inversa je chronické recidivující kožní onemocnění – forma konglobovaného akné vyskytujících se především v na hlavě, krku, v podpaží, kolem řitního otvoru a genitálií.

Dětské akné tato forma akné postihuje kojence a malé děti.

Premenstruační akné důvodem vzniku tohoto typu akné je výkyv hormonální hladiny u žen v období před menstruací.

Akné vzniklé z mechanického dráždění nejčastěji se vyskytuje na místech, kde je pokožka nejvíce mechanicky drážděna a to působením tlaku, tření, vlhkosti.

Kontaktní akné vzniká u lidí trpících zvýšenou produkcí kožního mazu po kontaktu s látkami, které podporují vznik kamedonů. Tyto látky mohou být obsaženy např. v některé kosmetice, v mazacích olejích, v dehtu, chlóru apod. Akné se vyskytuje většinou na předloktí, hřbetech rukou, na postranní a přední straně stehen.

Mallorca akné příčinou jeho vzniku bývá sluneční záření a vlhké podnebí spolu s nadměrným používáním opalovacích krémů a olejů. Objeví se většinou při dovolené u moře.

Které faktory mohou přispět k rozvoji nebo ke zhoršení stavu nemoci?

 • Klima – dlouhodobý pobyt na slunci a vlhké prostředí přispívají ke zhoršení akné (dochází k ucpávání mazových vývodů).
 • Prašné prostředí nebo horké, dusné prostředí (např. kuchyně).
 • Psychologické aspekty – především stres má vliv na zhoršení stavu akné.
 • Dietní návyky - přímý vztah mezi stravou a akné nebyl prokázán, přesto však vyšší glykemické zatížení se zhoršením projevů akné úzce souvisí. Prokázaný je i vliv vyšší konzumace mléka na závažnost akné.
 • Přílišná konzumace alkoholu, kouření.
 • Narušená funkce střev.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Používání nehodné kosmetiky – především mastí, které obsahují vazelínový základ důsledkem je ucpávání pórů), alkoholové roztoky (mají za následek zvýšenou tvorbu mazu).
 • Léky – užívání některých léků jako např. steroidy, antidepresiva, některé léky proti epilepsii.
 • Znečištěné životní prostředí.

Kdy vyhledat kožního lékaře?

 • Jestliže se akné nelepší ani po užívání volně prodejných léků a to v průběhu dvou až tří měsíců.
 • V případě, že se za vyrážku stydíte. Vyrážka je na celém obličeji, začínají se tvořit jizvy.

Léčba akné

V klasické medicíně je snaha postihnout vyvolávající příčiny akné. U každého pacienta se přitom musí postupovat individuálně s ohledem na proměnlivý průběh choroby. S používaných postupů se nejčastěji setkáváme s lokální léčbou.

Benzoyl peroxid je první linie léčby u mírné a středně těžké akné. Vzhledem k jeho účinnosti a mírným nežádoucím účinkům. Působí přímo proti baktériím a tím pomáhá předcházet tvorbě komedonů.

Antibiotika jsou vyhrazeny pro těžší případy, avšak s rostoucí rezistencí jsou stále méně účinné. Běžně používaná antibiotika se aplikují lokálně nebo užívají perorálně.

Kyselina salicylová pomáhá snížit akné v důsledku baktericidních a keratolytických účinků. Kromě toho, může kyselina salicylová otevřít kožní póry a podporuje vylučování epiteliálních buněk pokožky.

U žen, může být akné zlepšeno také použitím jakékoli kombinované orální antikoncepce, třetí nebo čtvrté generace.

Retinoidy působí protizánětlivě a normalizují činnost buněk kůže. Jsou efektivní u mírných i těžších forem. Indikují se v případě neúspěšné léčby jinými přípravky. Méně potentní retinol (vitamin A) je součástí mnoha kosmetickým přípravků proti akné.

Extrakce komedonů (vymáčknutí) může pomoci těm, u kterých se stav nelepší standardní léčbou. Extrakce může být provedena pouze odborným pracovníkem. V poslední době se rozšiřuje do běžné praxe fototerapie a laserová terapie.

Přírodní léčba akné

Z alternativních postupů jsou nejrozšířenější četné přírodní přípravky.

Kyselina azelaová je efektivní pro mírné až středně těžké akné. Účinnost je srovnatelná s aplikací benzoyl peroxidu nebo antibiotik. Může způsobit podráždění kůže, ale jinak je velmi bezpečná.

Používají se také extrakty tee trea, které svými účinky zklidňují zánět a napomáhají rychlejšímu hojení kůže.

Autor textu: Mudr. Jan Latta