Onemocnění kůže, příčiny a prevence

Mnoho kožních onemocnění je podmíněno genetickými rysy, které si neseme od narození a které nás předurčují k rozvoji určité nemoci. Existují však další a často závažnější kožní choroby. Nemoc se může projevit již při narození, nebo se objeví náhle v pozdějším věku.

Projevy kožních nemocí jsou velmi variabilní, některé jsou dočasné, jiné trvalé. Kromě nehezkého vzhledu mohou být i bolestivé a svědivé. Často je narušena celistvost a funkce kůže, některé stavy jsou až život ohrožující.

Co stojí za příčinou vzniku kožních nemocí?

Existují kožní choroby, které nemají žádné známé příčiny. Mnoho jich však vzniká účinkem vlivů genetických, alergických nebo vlivů zevního prostředí.

Mezi možné příčiny onemocnění kůže patří:

Genetické vlivy

 

 

 

 

Bakterie, plísně, paraziti, viry

 

 

 

 

Oslabený imunitní systém

 

 

 

 

Alergeny

 

 

 

 

Některé léky a očkování

 

 

 

 

Chemikálie

 

 

 

 

Znečištěné životní prostředí

 

 

 

 

Co kůži v každém případě neprosívá?

Nezdravá strava

 

 

 

 

Nezdravý životní styl

 

 

 

 

Stres

 

 

 

 

Jaké jsou příznaky kožních nemocí?

Kožní nemoci mají širokou škálu symptomů. Mezi nejčastější příznaky patří vyrážka. Vyrážky mohou být bledé, růžové, červené, tmavě modré, šedivé, mohou se olupovat a praskat. Mnohé jsou svědivé, bolestivé, jiné naopak necitlivé. Po prasknutí může dojít ke vzniku vřídků a je narušena celistvost kůže, čímž se zvýší možnost průniku mikroorganizmů pod kůži, se vznikem druhotných infekčních projevů. Kůže samotná se může olupovat, šupinatět, vysychat a praskat. Nemoc se může rovněž projevit změnou barvy, kdy dochází ke vzniku tmavých skvrn, nebo naopak ke ztrátě kožního pigmentu.

Jaká je léčba kožních nemocí?

Některé stavy léčbu nevyžadují a k jejich zvládnutí postačí odstranění vyvolávající příčiny nebo zvýšená hygiena. Některé nemoci vyžadují specifickou terapii, v medicíně se používají léky ze skupin antihistaminik, kortikosteroidů, antibiotik či fyzikální léčba jako např. laser, fototerapie a zákroky chirurgické. Většina kožních nemocí často prochází fázemi různých příznaků, proto se léčba musí tomuto charakteru přizpůsobit.

Důležitá je prevence!

Správný životní styl - výživa, pohyb

 

 

 

 

 

 

Dostatečná hydratace

 

 

 

 

 

 

 

 

Správná hygiena a péče o pokožku

 

 

 

 

Stop stresu, nadměrnému pití alkoholu a kouření

 

 

 

 

Vyhýbat se faktorům, které vyvolávají kožní onemocnění

 

 

 

 

Autor textu: Mudr. Jan Latta