Zdravá kůže díky zinku aneb, proč je zinek tak důležitý?

Zinek se nachází ve všech rostlinných i živočišných buňkách. Přispívá k normální syntéze DNA (genetického materiálu), k tvorbě nových tkání a zajišťuje správný růst a vývoj. Vede k normální plodnosti a reprodukci. Zinek je důležitým prvkem více než 100 enzymů, které se podílí na trávení a využití tuků, bílkovin a sacharidů a je úzce spojen s produkcí energie v organismu. Taktéž napomáhá imunitnímu systému v boji proti nachlazení a jiným infekcím. Náleží k antioxidantům, ty chrání buňky před volnými radikály a též napomáhají dostat z těla pryč škodlivé látky. Podporuje udržovat zdravé vlasy, kosti, nehty, zrak, pokožku. Zklidňuje kožní problémy jako je akné, ekzémy, lupénka, popáleniny, napomáhá hojení ran, chrání pokožku proti infekcím a v neposlední řadě udržuje zdravou pleť.

Jedna ze sloučenin zinku je oxid zinečnatý, který se vyznačuje zklidňujícími účinky a výrazně podporuje hojení a regeneraci kůže. Používá se v pastách nebo v krémech k léčbě kožních defektů a hemeroidů. Sloučenina síran zinečnatý se vyskytuje např. v očních kapkách. Zinek se nachází i v potravinách jako jsou: vajíčka, obilné klíčky, hořčice, netučné sušené mléko, dýňová semínka, pivovarské kvasnice, maso, játra, ústřice.

Co se děje při nedostatku zinku?

Nedostatek zinku se nejčastěji projevuje kožními defekty či poruchami vidění za šera. Zvýšenými dispozicemi k infekcím, zánětům kůže, ke špatnému hojení ran, k výskytu akné. Může dojít k poruchám psychiky, ke zpomalení růstu u dětí, či vývoji pohlavního ústrojí

Jako prevence je zapotřebí udržovat dostatečný přísun zinku!


vloženo: 2014-10-01