Důležitou roli hraje správné oblečení

To, že se můžete zakousnout do bio jablka, nebo si uvařit bio vejce už asi dnes nikoho moc nepřekvapí, ale víte o tom, že si můžete obléknout bio tričko, bio kalhoty či bio ponožky?

Hitem posledních let se stalo bio oblečení, tedy oděvy, které jsou vyrobené z ekologicky pěstovaných a ekologicky zpracovaných surovin, například biobavlny, z celulózy z tzv. dřevěné hmoty stromů, bio bambusu či konopí. Při pěstování ekologických materiálů nejsou používána žádná chemická hnojiva či pesticidy a při následném zpracování nejsou použity chemické prostředky a procesy, jako tomu je například při barvení a bělení běžných látek.

Možná jste již zaznamenali zprávy o tom, že Česká obchodní inspekce zadržela oblečení, ze kterého se uvolňovaly nebezpečné karcinogenní ftaláty, formaldehyd, kadmium, anebo barviva, která vyvolávají alergické reakce. To ale není případ oblečení vyrobeného z přírodních materiálů ekologicky přátelským způsobem. Oblečení vyrobené těmito ekologickými postupy zaručuje naprostou zdravotní nezávadnost a navíc je v některých případech vyrobené podle pravidel fairtrade.

Péče o citlivou pokožku zejména u malých dětí bychom tedy měli dbát na to, aby oblečení, které jim kupujeme, bylo zdravotně nezávadné, neboť jejich pokožka je až mnohonásobně citlivější než pokožka dospělého člověka. Ale ani u dospělých není výjimkou, že se objeví alergická reakce spojená s nošením oblečení. Zvláštní skupinu tvoří pak lidé, kteří trpí kožními nemocemi jako je atopický ekzém či lupénka. U těchto jedinců je používání oblečení z přírodních materiálů více než vhodné. Sami nemocní potvrzují, že nošení těchto oděvů jim poskytuje větší komfort, je šetrné, nedráždí jejich pokožku a pomáhá i snižovat pocit svědění, které tyto nemocné zejména v nevyhovujícím oblečení často provází.

Pokud se rozhodnete pro nákup oblečení z biooblečení, měli byste od prodejce požadovat certifikát o původu a složení takového výrobku, abyste měli jistotu, že toto oblečení je skutečně ekologického původu. Pokud se eko módu rozhodnete brát opravdu vážně, používejte při praní prádla ekologicky šetrné prostředky a zajistit tak, že vaše oblečení zůstane zdravotně nezávadné i po několika letech nošení.


vloženo: 2014-03-24